Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Anasayfa / Bilgiler / Bağırsak Florası

Bağırsak Florası

BAĞIRSAK FLORASI,Probiyotikler

Bağırsaklar alan olarak 300 -400 m2 büyüklüğünde, yani bir top sahasının yarısından biraz daha büyüktür. Bağırsak florasında bilin en 500 tur bakteri mevcuttur ve bunlar 100 tri lyon arasında yekun tutar ve insandaki hücrenin 10 katıdır. Bunlar genellikle kalın bağırsaktadır. Sağlıklı bir insanda bağırsak florasındaki bakterilerin % 98’i faydalı olup yediğimiz besinler-deki proteinleri aminoasitlere, karbonhidratlar, disakkaritlere ve yağları yağ asitlerine dönüştürürler.


Örneğin proteinler 30 000-300 000 molekülden oluşur ve bunu amino asitlere (tek moleküle) enzimler veya bakteriler aracılığı ile dönüşürler. Faydalı bakteriler bir taraftan besinleri parçalayarak moleküllere ayırırken diğer taraftan da BC (Folikasit), B2, B6, B12 ve K-Vitamini üretirler. Aşırı et, peynir, yumu rta ve mamulleri yiyen kişilerin sindirim organları zamanla yeterince ve kaliteli enzim salgılayamazlar ve bakterileri de görevlerini yapamayınca sindirim problemleri başlar. Faydalı bak­terilerin oranının azalması ile onların yerine patojen (hastalık yapan) bakteriler, virüsler, mantarlar ve parazitler yerleşir ve dengeler bozulur. Kişide immün zafiyeti (bağışık sistemi), alerji, enfeksiyona karşı dayanıksızlık, iltihaplı hastalıklar vb. rahatsızlıklar ortaya çıkar.

PROBİYOTİK VE PREBİYOTİK NEDİR? VÜCUDA ETKİLERİ NELERDİR?

Değişik nedenlerden ileri gelen ve insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olan farklı oluşumlara karşı yıllardır değişik antibiyotikler kullanılmıştır. Antibiyotiklerin belli periyotlarda ve belli dozlardaki kullanımı neticesinde, metabolizmada gözlenen rahatsızlıklar tedavi edilebilmiştir. Ancak zaman içerisinde kullanılan antibiyotik türleri ve bunların tedavideki dozlarının insan metabolizmasında faydalı faaliyetleri olan (bilhassa de intestinal florada) mikroorganizmaları inaktive ettiği veya populasyonunu azalttığı ve bunun neticesinde de normal floranın bozularak, vücutta antibiyotiklerden kaynaklanan bazı rahatsızlıkların (alerji, diyare, gaz vb. gibi) ortaya çıktığı belirlenmiştir.

Bunun yanısıra araştırıcılar günlük yaşamın getirdiği bazı olumsuzluklardan (çevrede olan ani değişmeler, su ve besinlerin kaliteleri, hayvansal ürünlerin aşırı miktarları, kafein, alkol kullanımı) ve değişik türdeki patojenlerin bulaşmalarından kaynaklı (sinirsel yorgunluk ve gerilim gibi) bedenin normal florasının etkilendiğini de ortaya koymuşlardır.

Probiyotik içeren gıdaların ne anlama geldiğini bilmek için, önce vücudumuzun normal bakterilerinden haberdar olmalıyız. Bağırsaklarımızda 100 trilyon kadar bakteri vardır ve bunların bir kısmeı yararlı bir kısmı zararlı bakterilerdir. Sağlıklı bireylerde yararlı bakteri sayısı fazladır ve bağırsaklarda besinlerin emilimini sağladığı gibi bazı vitaminler üretirler. Zararlı bakteriler ise çeşitli toksin denen zehirli ve sağlığa zararlı maddeler salgılar ve hastalık yapar. Bağırsaktaki yararlı bakteri sayısını artırabilmek içn probiyotikler kullanmak mümkün. Probiyotikler canlı organizmalar yani çoğunlukla bakterilerdir.

Prebiyotik ise daha farklıdır ve bunlar sindirilemeyen gıda parçalarıdır ve yararlı bakterilerin kolonda (kalın barsak) üremesini sağlar. Prebiyotik ve probiyotikler bir arada olursa bunlara sinbiyotik denir. Probiyotikler bağışıklık sisteminin iyi çalışması, bakterilerden korunma, gıdaların sindirimi ve emilimi için gerekmektedir. Bu bakteriler vücutta bir denge durumunda bulunlinkar. Kullanılan antibiyotikler, vücuda giren diğer bakteri, mantar ve parazitler bu dengeyi bozabilir.

Vücudun doğal intestinal florasında bulunan ve organizma için faydalı olan bakterilerin gitgide sayılarının azalması, tamamıyla yok olması karşısında bilim dünyası bu faydalı florayı güvenliğini sağlamak veya yeniden geri kazanmak için arayışa girmiş ve “Probiyotik mikroorganizmalar” değişik ürünler (mandıra ürünleri, meyve suları, çikolata ve et ürünleri) ile tüketime sunulmuşlardır.

Probiyotikler kapsül, toz ve gıda durumunda olabilir. Probiyotik içeren gıdalar süt, yoğurt ve soya içecekleridir.
Probiyotikler bağırsak sağlığı açısından oldukça önemlidir. Laktoz intoleransına iyi geldiği gibi, bağırsaklardaki enfeksiyona karşı direnç kazandırır, seyahat ishallerine iyi gelir, gaz ve şişkinliği azaltır.

Bağırsak hastalıklarında yoğurtta bulunan yararlı bakteriler her zaman yeterli gelmeyebilir. Bu nedenle bağırsak hastalıklarına ilave olarak probiyotik almak gerekebilir. Gökçek İksir ve Gökçek Tonik probiyotiklerin çoğalmasını sağlar.

Bağışıklık Sistemine Etkileri

Probiyotik bakterilerin canlı hücrelerinin barsaklarda bulunmaları durumunda, bağışıklık sistemini uyardıkları ve kuvvetlendirdikleri belirtilmiştir. Spesifik laktik asit bakteri suşları ile fermente edilen süt ürünlerinin tüketilmesiyle bağışıklığı artıran peptidlerin üretiminde artış olduğu ve bunlardan bazılarının antitümör etkinliğe sahip oldukları belirtilmiştir. Bağışıklık sisteminin uyarılmasıyla serumda IgA gibi antikorların artması virüs, Clostridium, E. coli gibi patojenlere karşı bedenin dirençliliğinin arttığı kaydedilmiştir. Gökçek İksiri vücudu cüruflardan arıtır, iltihaplı hastalıkları iyileştirir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Gökçek Tonik mide-bağırsak rahatsızlıkları, deri hastalıkları ve her türlü alerjiye karşı etkilidir.

Metabolizmaya Yardımcı Olmaları
Probiyotik bakteriler, gıdaların sindiriminde bağırsaklara yardım ederlar ve sağlıklı bir metabolik etkinliknin oluşmasını sağlarlar. Bu biçimde beslenmeye ve büyümeye yardımcı olurler. Bağırsaklarda selüloz ve diğer sindirilemeyen gıda bileşenlerini parçalayarak sindirim sistemine yardım ederlar.

Bağırsak Mikroflorasının Korunması

Probiyotik bakteriler; yeni doğanlarda, antibiyotik kullanımında ya da günlük yaşamın getirdiği koşullara bağlı olarak bozulan bağırsak mikroflorasının oluşmasına yardım ederlar. İstenmeyen bakterilerin, mayaların ve küflerin çoğalmasını kontrol altında tutarak bağırsak mikroflorasının bozulmasını engellerler.

Vitamin Üretimi

Probiyotik bakteriler bağırsak florasında yeterli sayıda bulunduklarında, vitamin ve amino asit sentezledikleri belirtilmiştir. Bu bakterilerin ürettiği vitaminlerin en önemlileri, tioamin (B1), riboflavin (B2), piridoksin (B6) ve naftokinin (K)dır.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Kibarlı Doğal Sağlık Ürünleri: Clavis Panax tansiyonumu yükselti faydası olmadı Panax

Hasan, 28/11/2011, 09:09  , Ben 3 kutu kullandim hic bir faydasini görmedim daha Tansiyonum yükseldi bu ...

2 Yorumlar

  1. Feyzullah bey fada görmeye başlamışsınız ama devam etmelisiniztoplamda 3 ay kadar kullanın. ürünleri içtikten sonra süt içerseniz kokusu gider

  2. feyzullah kaba

    ben sızden ınsırtonık aldım esım mıde yanmasına kullandı fayda gordu ama ısmesı cok agır benım de bogaz larım veburnum dıkanıyor s abahleyın kalkınca yuzum sısıyor mıdem yanıyor bunun ıcın bır ılas onerır mısınız hemde ınsır tonıgın daha kolay ıcılenı varmı sakılar sunarım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.