Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Anasayfa / Bilgiler / Dil üzerindeki pas

Dil üzerindeki pas

Dil üzerindeki pas (tabaka) ne anlama gelir?
Dil üzerindeki pas doktorların hastalıkları teşhisinde çok önemli rol oynar.Fakat sıradan vatandaş için pek bir şey ifade etmez.Sindirim sisteminde ki anormalikler, ateşli hastalıklar, boğazda ki kuruluk dilde beyaz bir tabaka oluşmasına sebeptir.Bununla birlikte ağızda hoş olmayan bir durum hissedilir.Dil üzerindeki tabaka fırça ile veya dişlerle temizlenir.Fakta dil üzerinde pas değişimi veya renk değişimi gibi anormalikler olursa mutlaka doktora gidilmelidir.Bu değişimler herhangi bir enfeksiyona işaret olabilir.

Dildeki pas nasıl oluşur?
Dil bir kas tabakasından oluşur ve üzeri bir mukoza ile kapalıdır.Dil üzerinde kabarcıklar (papilla) bulunur ve bu papillalar besinlerdeki tatlı tuzlu ve ekşi gibi duyuları almamızı sağlar.

Dil üzerindeki mukoza sürekli yenilenir.Şayet kişi sürekli besini sıvı olarak alırsa veya fazla çiğnemeden yutarsa ölü hücreler, yemek artıkalrı ve mikro organizmalardan dil üzerinde pas gibi beyaz bir tabaka oluşur.Sert ve katı besinler ise dili üzerinini temizler ve bir ilaç gibidir.Dil üzerindeki beyazımsı tabaka ağız mantarı olabilir.Ateşli bir enfeksiyon, gastrit veya sifilis gibi bir hastalığın dilde yansıması olabilir.Dil iltihaplanması ise kaygan, kırmızı ve dilde yanma gibi bir acı ile kendini gösterir, yani dil iltihapalanması farklıdır.Çok nadiren aşırı alkol, sigara ve başka kanserojen madde kullananların dilinde kötü huylu urlar olabilir.

Maya mantarları
Sabahları dil üzerinde beyaz bir tabaka görülmesi gayet normaldir ve paniğe gerek yoktur, çünkü gece vücudun kendi hücrelri veya yabancı maddeler dil üzerinde toplanır.Fakat bu beyaz tabaka sürekli çoğalıyorsa o zaman maya mantarı var demektir.Maya mantarları mide ve bağırsakalra yerleşir, bağışıklık sitemi güçlü ise bu mantarı yokeder.Fakat bazı kimyasal ilçalar özeliklede antibiyotikler sindirim sistemindeki faydalı bakterilerin azalıp zararlı bakteri ve mantarların çoğalmasına sebep olur.Mantar tatlı yiyecek ve içeceklerle normalden 200 kat hızla çoğalır.Bu nedenle bağırsakalrında mantar olanların kesinlikle tatlı yememeleri ve hamurlu yiyecekleri azaltmaları gerekir.Eğer yanlış beslenilirse zamanla bağışıklık sisitemi mantarları yenemez ve mantarlar toksik maddeler üreterek bir çok hastalığı tetiklerler.Geniş bilgi için mantarlar bak.

Dilden Teşhis
Dil üzerindeki pas, renk ve şekil değişiklikleri hastalıkların işareti olabilir.Doktor dildeki değişimlere bakarak bir çok hastalığı çok basit teşhis edebilir.Dilin üzeri ülke haritası gibi değişik görünebilir ve bu nedenle harita dil (Lingual geographica) diye anılır.Harita dil genelikle zararsızdır.Dil üzerindeki renk değişimleri yenen besinlerdeki ve içilen içeceklerdeki rengi alarak rengi değişir.Fakat bu renk değişimi geçicidir.Şayet renk değişimi kalıcı ise o zaman problem başlar.Doktorlar dil üzerinden aldıkları kültürle dilde ne olduğunu analyabilirler.Fakat dil üzerindeki renk ve şekil değişimleri iç hastalıklardan dolayı ise bu naalşılmaz, bu durumda kann, idrar ve defi hacetin analizigerekebilir vede mide için endoskopi ve kalın bağırsak için kolonoskıopi gerekebilir.Bütün bu araştırma ve muayenlere rağmen ince bağırsakalrda mantar varsa naşılmayabilir, çünkü mantarlar balteriler gibi değildir ve sülük gibi bağırsak mukozasına yerleştiklerinden def-i hacetle dışarı çıkmaz vede teşhiseilemezler.Bu durumda mantarların üretiği toksik maddeler nedeniyle ortaya çıkan rahatszılıklara bakılır.Geniş bilgi için mantarlara bakın.

Çin Tıbbı
Geleneksel Çin Tıbbında dilden teşhis çok çok önemlidir.Çinliler binlerce yıl önce dildeki değişimleri vücuttaki hastalıklı oluşumlarla bağlantılı olduğunu tesbit etmişlerdir.Çin Tıbbına göre dilin farklı bölgeleri vücudun farklı bölgeleri veya organlarının aynası gibi dışa yansıtır.Dildeki pas gibi tabakalr değil, dilin rengi, düz veya pörtülü oluşu, dil üzerinde dikey veya yatay çizğilerin olması dilin kenarlarında diş izi olması dilin şişerek kalınlaşması gibi bir çok faktör vardır.

Dilden Teşhis:
Dil üzerindeki ve değişik cizik ve şekler iç organlardaki problemlerin dışarı yansımasıdır.Hans-Dieter Bach yıllarca binlerce dil üzerinde araştırmalar yapmış ve bir çok hastalığın dilden teşhisini mümkün kılan açılmalarda bulunmuştur. Herbalist Hans-Dieter Bach’a ait bu açıklamalardan bazılarına burada yer vereceğiz.

Dil diş sağlığı ile ilgili bir konu olmasada diş doktorlarının sürekli dille karşılaşmaları ve kişinin sağlık durmu’nun dilden anlaşılmıştır.Eskiden dile bakarak hastalıkları teşhis çok normal bir yöntemdi zamanla bu metot unutuldu ve sadece çocuk doktorları tarafından kullanılan bir yöntem olarak kaldı.Aslında sade vatandaşta dilinin üzerindeki değişimlerden de rahatszılıklarını anlar.Bu nedenle biz burada binlerce dil den teşhis yönteminden birkaç örenek vereceğiz.Bu öreneker Hans-Dieter Bach’a aittir.Normal dil güz, kadifemsi, grimsi-pempe ve aynı düzlükte üst tabakadan oluşur.Ayrıca dil ne büyümüş, nede küçülmüştür ve de ne kalın nede incedir.

Dilpası:
1-) Beyaz dilpası genelikle gastrit, enteririt, kolit, gartoenterit gibi mide ve bağırsak enfeksiyonuna işarettir.Mide ve bağırsaklarda çok yoğun bakteri ve mantar olduğunu gösterir. (Resim:1)

2-) Beyaz dilpası dilin orta çizgisinin yanında olursa bu pankreas foksiyon bozukluklarıa işarettir.Dilin ortasındaki çizginin yanlarında beyazımsı tabakalar varsa, o zaman pankreas da fonsiyon anormalikleri var demektir.Dil kökündeki sarımsı tabaka ise bağırsakalrda mantar olduğuna işarettir.Bağırsaklarda mantar olduğu zamanda bunlar aşırı toksik madde üretirler.Bu durumda genelikle çok gaz oluşur ve bu gaz diyaframı yukarı doğru kaldırır ve kalp sıkışır ve daralır.Böylece aritmi, taşikardi ve ekstra sistol gibi kalp rahatsızlıkları görülür.

3-) Dildeki pas tek bir tarafta ise bu sinirsel rahatsızlığa işarettir.Ortakulak iltihabı da aynı şekilde tek yanlı beyazımsı bir tabaka oluşumuna işaret olabilir.Eğer bu rahatsızlıklar görülmezse dilin sağ tarafındaki beyazımsı tabaka karaciğerde ve sara kesesinde problem olduğuna ve dilin sol tarafında beyazımsı tabaka varsa dalak rahtsızlığı var demektir.Dil kökündeki sarımsı tabaka ise bağırsak mantarlarına işarettir.

4-) Dil kökünde sarımsı bir tabaka varsa bu bağırsaklarda mantar olduğunu gösterir. Aynı şekilde dilin ortasındaki sarımsı tabaka ve dilin sağ kenarındaki diş izleri karaciğerde problem olduğunu gösterir..

5-) Dilin üzerinde siyah saç renginde bir tabaka varsa o zaman bağışıklık sistemi çok zayıflamış demektir ve çok ağır bir hastalığa işarettir.Bağırsaklara yerleşen mantarların üretiği aşırı toksik madde nedeniyle bağırsaklar tahrip olmuş demektir.Mantarlar ve bakteriler tarafından üretilen toksik maddeler önlenemediğinden hasta kolon kanserine yakalanmıştır.

6-) Dil kenarlarındaki diş izleri çeşitli hastalıklara işaret olabilir.Dilin sağ kenarındaki diş izleri karaciğer-safra rahatsızlıklarına ve dilin sol tarafındaki diş izleri mide ve dalak rahatsızlıkları olduğunu gösterir.

7-) Dilin alt kısmındaki toplar damarlardaki mor görüntüler çok farklı rahatszılıkları gösterir ve bunlarda: Kalbin sağ toplar damarında zafiyet , variz ve basur olabileceğini gösterir.Yani damarlarla ilgili problemler buradan analşılır.

😎 Dil üzerindeki katlanmış gibi yırtıklar varsa, o kişinin psikoloj,k olarak hasas olduğuna, korkak ve sinirsel zafı olduğuna işarttir.Yatay kırışmış gibi tabakalar karamplı rahatszılıklara işarettir.

9-) Dildeki bu tür değişimler genelikle kadınlarda görülür ve hormon anormaliklarine vede kadın hastalıklarına işarettir.

10-) Dilin ucundaki kırmızılık gastrite işarettir.Dildeki kızarıklık ve düz kaygansı görünüm ise B Vitaminlerinde yetersizlik olduğunu gösterir ve ayrıca yanlış beslenme, karaciğer rahatsızlıkları ve diyabeti gösterir.

11-) Dil üzerinden kişinin beyin kaması geçirip geçirmediği anlaşılır.Dil tek taraflı gerilmiş gibi ise beyin kanaması geçirmiş demektir.Dil tek taraflı olarak çekilir ve kişi genelikle beyin kanaması geçirdiğinin farkında değildir.Dil üzerinde köpük gibi bir tabaka oluşması bir sindirim sisteminde veya safra kesesinde rahatsızlık olduğunu gösterir.

12-) Dil üzerindeki kuruluk menopoz sonrası eklemlerde iltihapalanmaya (artirit) işarettir.Kırmızılıkta yine B-Vitamini yetersizliğine işarettir.

13-) Dil üzerinde ki çilek gibi kabarcik (papilla) B-Vitaminleri yetersizliğine işarettir.Bu genelike yanlış beslenme sonucu ortaya çıkar.

Yaklaşık igokcek

Dikkatinize çekebilir

Kibarlı Doğal Sağlık Ürünleri: Clavis Panax tansiyonumu yükselti faydası olmadı Panax

Hasan, 28/11/2011, 09:09  , Ben 3 kutu kullandim hic bir faydasini görmedim daha Tansiyonum yükseldi bu ...

12 Yorumlar

 1. merhaba hocam,yillardir dilimin uzerinde pas var.cocuklukta eklem romatizmasi gecirdim,bobrek tasi dusurdum.simdi romatizma talillerim temiz ve bobrek tasim yok.fakat bir senedir dirsegimde sanki kemikler birbirine carpiyor,bobreklerim sancilaniyor,bas agrim var ve karnim şişkin ne tavsiye edersiniz.yorgunum….yaş 30

 2. hocam merhabalar. kısaca dilimin üzeri sapsarı.sigara kullanıyorum. yardımcı olursanız sevinirim

 3. gokcek iksir aloevera jel mantar çayı enfeksiyon çayı kullanmanız gerekiyor 0212 621 21 65 /66 ulaşabilirisiniz

 4. hocam bende dilimin üstünde pas ve kenarlarında diş izleri var ayırıca midem de yanma oluyor bu gosumu ve kalbimi etkiliyor ilk baslarda cok azdı pas ve agırılar daha sonra aşırı olmaya basşaldı bunun için ne yapmam gerekıyor cvp bekliyorum .saygılar.

 5. MERHABA
  GÖKÇEK İKSİR ALOEVERA JEL ENFEKSİYON MANTAR ÇAYI KULLANINIZ 0212 621 21 65 66 NUMARADAN BİZE ULAŞABİLİRSİNİZ

 6. Merhaba. Benim dilim aynı buradaki sekizinci resim gibi. yani dilimin üzerinde katlanmış gibi yırtıklar varsa, tam ortasında geniş bir yarık ve yanlarda da yarıklar var. dilim sanki üzerine jiletle birkaç kez vurulmuş gibi. psikolojik olarak hassas birisiyim. bundan olabilir yazmışsınız ve ben de bundan olduğunu tahmin ediyorum fakat bunun bir tedavisi yok mu?

 7. Gökçek İksir,Gökçek Tonik ve Mantar Çayı kullanın geçer.

 8. 3 yaşındaki oglumun dilinde sürekli mantar oluşuyor 2 resimdeki gibi oluyor ve cok kötü kokuyr tp fakultesnde arştırma yaptırdm hic bişey cıkmadı bi sonc alamdk nedeni bulunmıyor bagrsaklarda temz mantr vs. yok.. yogrt tarzı şeyler yiynce dhada fazlaşyr ne yapcgmzı blmiyorm yardm edn köktn cözm istyrm. arada cok fazla olyr ilac faln vermyrm kendlnden gecyr snra tekrarlıyor ve iştahıda gdyr bu mantar oluştugnda teşşkrklerrr

 9. Bu konuda bilginiz varsa buyuurun yazın bizde bilgi sahibi olalım.Benim tarihi geçmişi hakkında fazla bilgim yok.

 10. merhaba hocam analattıklarının veya yazdıklarının önemi gerçekten çok büyük ama bu konuyla ilgi bir acıklama getirmek istiyorum. şu dil hususu bu konu Almanlar tarafından bulunmuş bir şey değildir bu uygulama 4000 yıldan beri türkler tarafından kullanıla gelen bir yöntemdir. daha detaylı bir şekilde araştırmanızı tavsiye ederim.

 11. Gökçek İklsir ve Gökçek tonik kullanmaznı gerekir, tatlı yok, peynir yo9k, sucuk ,salam sosis yok ,çay kahve kola iyi değil. http://Www.gokcektonik.com

 12. selam eder ellerinizdn öperim hocambenim bir sorunum var 3 yıldır benim dilimde beyazlamaagzımda kuruluk oluyor doktolara cok gitim mantar deniyo baska hıc bısey cıkmıyor butun tahlıllerden gecdim mantar ilacı kulland bı fayda goremedım ve bu beyazlama ne kadar artarsa dilmde agrı olumaya basladı o yusak ozellıgını kaybetttı beyazlık hıc azalmıyo tat almamda b degısklık yk hacam allah ızası ıcın bı tavsıyede bulunun cok or durumdım pıskolajim bozuldu bı sonuc alamıyoz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.